UČÍME SE VENKU

Učíme se venku – takový byl název desetidílného online kurzu, který cílil na využívání potenciálu okolní přírody a pobytu venku ke školnímu vzdělávání dětí.

V deseti jarních týdnech od začátku března do 10. května absolvovalo tento kurz 17 pedagožek z MŠ, ZŠ a školních družin našeho regionu. Tento již několikátý ročník kurzu pořádalo vzdělávací centrum Tereza (www.terezanet.cz) ve spolupráci se školským zařízením pro environmentální vzdělávání Lipka (www.lipka.cz) a vzdělávací institucí Chaloupky (www.chaloupky.cz), jejichž lektoři připravili deset lekcí na rozličná témata jako např. Proč ven?, Co s sebou?, Kde učit?, Hodnocení venku, Učení místem i pro místo atd.

Kurz byl koncipován distančně. Po jeho spuštění obdrželi účastníci každé pondělí přístup do nové sekce krátkých, předtočených instruktážních videí, metodických materiálů a inspirujících námětů. Zároveň měli možnost komunikace s lektory, dotazování a sdílení vlastních zkušeností ve facebookové skupině, která byla pro potřeby této vzdělávací akce vytvořena a stala se studnicí dalších nápadů a inspirací. Velká část kurzu proběhla v době, kdy byly MŠ i ZŠ uzavřeny, takže pedagožky neměly bezprostřední možnost vyzkoušet náměty v interakci s dětmi. Přístupy do sekcí k jednotlivým tématům však účastnicím zůstávají k dispozici po dobu dalších dvou let, takže čas, který věnovaly svému intenzivnímu vzdělávání dozajista ve své praxi ještě zúročí. Vedle hlavního cíle kurzu – učení v přírodě a s přírodou – se dalším významným rozměrem této vzdělávací akce stalo vzájemné obohacování pedagogů a pedagožek a sdílení reakcí z nových aktivit v FB-skupině, kde to opravdu žije.

Učitelé i děti jsou zpátky ve školách, takže hurá s dětmi do přírody nejen kvůli zdraví, ale i kvůli vzdělávání!

Akce a události
Po
Út
St
Čt
So
Ne
P
Ú
S
Č
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Další články

Komunikace s rodiči

“Jak důstojně a profesionálně zvládnout i krizovou či afektovanou situaci v komunikaci s rodiči?” “Jak předcházet zbytečným nedorozuměním a jakou roli

číst více