UČÍME SE VENKU

Učíme se venku – takový byl název desetidílného online kurzu, který cílil na využívání potenciálu okolní přírody a pobytu venku ke školnímu vzdělávání dětí.

V deseti jarních týdnech od začátku března do 10. května absolvovalo tento kurz 17 pedagožek z MŠ, ZŠ a školních družin našeho regionu. Tento již několikátý ročník kurzu pořádalo vzdělávací centrum Tereza (www.terezanet.cz) ve spolupráci se školským zařízením pro environmentální vzdělávání Lipka (www.lipka.cz) a vzdělávací institucí Chaloupky (www.chaloupky.cz), jejichž lektoři připravili deset lekcí na rozličná témata jako např. Proč ven?, Co s sebou?, Kde učit?, Hodnocení venku, Učení místem i pro místo atd.

Kurz byl koncipován distančně. Po jeho spuštění obdrželi účastníci každé pondělí přístup do nové sekce krátkých, předtočených instruktážních videí, metodických materiálů a inspirujících námětů. Zároveň měli možnost komunikace s lektory, dotazování a sdílení vlastních zkušeností ve facebookové skupině, která byla pro potřeby této vzdělávací akce vytvořena a stala se studnicí dalších nápadů a inspirací. Velká část kurzu proběhla v době, kdy byly MŠ i ZŠ uzavřeny, takže pedagožky neměly bezprostřední možnost vyzkoušet náměty v interakci s dětmi. Přístupy do sekcí k jednotlivým tématům však účastnicím zůstávají k dispozici po dobu dalších dvou let, takže čas, který věnovaly svému intenzivnímu vzdělávání dozajista ve své praxi ještě zúročí. Vedle hlavního cíle kurzu – učení v přírodě a s přírodou – se dalším významným rozměrem této vzdělávací akce stalo vzájemné obohacování pedagogů a pedagožek a sdílení reakcí z nových aktivit v FB-skupině, kde to opravdu žije.

Učitelé i děti jsou zpátky ve školách, takže hurá s dětmi do přírody nejen kvůli zdraví, ale i kvůli vzdělávání!

Akce a události
<< Čvn 2022 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Další články

HOP SEM, HOP TAM

DOBROVODSKÁ ZÁBAVNÁ  STEZKA Chcete vzít děti na výlet do přírody? Máte rádi hádanky, luštění a různé kódy? Pak právě pro Vás

číst více