Rodiče a děti v době distanční výuky očima psychologů

Ve čtvrtek 4. března se v odpoledních hodinách konalo online setkání pro veřejnost s psycholožkou Věrou Facovou a psychiatrem Miroslavem Orlem nad dopady všech změn, které v posledním roce vznikly jako důsledek covidové situace. Cílem této akce bylo nejen pojmenovat jednotlivé problémy, se kterými se potýkají rodiče i děti v době distanční výuky, ale především dát rodičům návod, jak k této situaci, která dlouhodobě zatěžuje rodiny, přistupovat.

V první části se lektoři věnovali výčtu nejvýznamnějších vlivů a změn, se kterými se rodiče a děti potýkají:

  • rozbití struktur/pravidelností (např. chybí přechodové rituály mezi jednotlivými fázemi dne jako odchod do školy/zaměstnání apod.);
  • nevyváženost poměru jistot a změn (příliš změn, ztráta mnohých jistot);
  • vliv nedostatku slunečního svitu v zimním období (nelze podceňovat);
  • vzniklé existenční problémy (ztráta zaměstnání, pravidelného příjmu);
  • depresivní ladění v celé společnosti (dlouhodobost situace způsobuje větší kolísavost nálad, rozvoj závislostí, psychosomatické problémy).

Ve druhé části akce představili lektoři pět bodů, jak se se vzniklou situací vhodně vypořádat:

  1. Uvědomit si, kde mám naloženo? (Musím dělat opravdu vše? Mohu některé činnosti delegovat? Zapojit děti do chodu domácnosti, nedělat jim servis.)
  2. Kameny jistoty – vytvoření rytmů/pravidelného režimu i když se děti učí/pracujeme z domu (např. ráno se převlékáme – nepracujeme v pyžamu, oddělujeme pracovní část dne od nepracovní atd.).
  3. Aktivity – tělesná, kreativní (udržovat/rozvíjet koníčky, zájmy).
  4. Dělat si malé radosti (teplá k oupel, četba knih, poslech hudby, partnerská masáž…).
  5. Čas-prostor-energie – nedělat víc věcí najednou, na každou činnost si vyhradit čas, prostor a věnovat jí plnou pozornost.

Celé online setkání proběhlo ve velmi přátelském duchu. Profesionalitu, srozumitelnost i názornost výkladu doplňovala spontánnost, vtipnost a souhra obou lektorů, kteří i přes anonymitu obrazovek dokázali posluchače aktivovat k četným reakcím, dotazům i připomínkám. Věříme, že jsme rodičům zprostředkovali alespoň střípek z mozaiky návodů, jak si v současné době udržet psychické zdraví.

Akce a události
<< Čvn 2022 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Další články

HOP SEM, HOP TAM

DOBROVODSKÁ ZÁBAVNÁ  STEZKA Chcete vzít děti na výlet do přírody? Máte rádi hádanky, luštění a různé kódy? Pak právě pro Vás

číst více